Škoda Kvasiny, a.s. - výlet páťáků

10.06.2024

Jedno pondělní ráno, dne 10.6. jsme se vydali na výlet. Vyrazili jsme v 7 hodin ze Sedlčan a jeli jsme do Neveklova pro Dana. Už jsme nezastavovali a pokračovali jsme rovnou do Kvasin, kde nás čekala prohlídka závodu auto Škoda. Je 10.15, a my jsme dorazili na místo!

Přivítal nás milý pán a pustil nám krátký dokument. Pak nám pan průvodce půjčil vesty, sluchátka a přístroje, abychom ho slyšeli. Absolvovali jsme 2,5 hodinovou prohlídku závodu. Zjistili jsme spoustu informací, např. že šrouby, kterými se montují auta se svářejí a nazývají se tukry. Po svařovně následovala lakovna, kterou jsme přeskočili. Potom jsme šli do dílny, kde se skládají karoserie, do těch se vkládá elektrika a nakonec se přilepí okna, dveře, zrcátka. Zaktivuje se elektronický systém – radio, senzory, čidla. Než auto vyjede z výrobní linky, podléhá testům bezpečnosti – projde sprchou a jízdou smyku na nerovném a kluzkém povrchu.

Na celé výrobě se podílí lidská síla ve spolupráci s roboty. Pracuje tam bezmála 9000 lidí a 1200 robotů.

Kvasiny: pobočný závod Škoda auto a.s., sídlí ve východních Čechách v Královehradeckém kraji poblíž polských hranic, a proto tam pracuje hodně Poláků. V nynější době se v těchto závodech vyrábí ŠKODA Kodiaq a Karoq a také španělská značka SEAT Ateca a Cupra, což je méně luxusnější verze Suzuki.

A co jsme si odnesli domů? Spoustu zážitků a každý suvenýr na památku, jeden tukr.

Ve škole jsme si každý na 3D tiskárně vytiskli přívěšek ŠKODA.

Žáci 5. ročníku – Dan, Tom, Eli a Ben