Legiovlak
Žáci čtvrtého a pátého ročníku by mohli dnešní den popsat asi takto -
motoráček, rychlík, legiovlak, moto vláčci ve Výtopně,
rychlík a finálně motoráček zpět do Sedlčan.
A proč že jsme si první listopadový den zaplnili tolika vlaky? Chtěli jsme si připomenout důležitou součást naší historie skrz příběhy našich Legionářů, a to prostřednictvím prohlídky Legiovlaku, jež lze navštívit v Praze na Masarykově nádraží.
Projít ukázkové vagóny nám trvalo hodinu (ač se to zdálo být sotva 5 minut …) a během celé prohlídky jsme si všichni uvědomovali, jak těžká to byla doba a jak dobře se to dneska vlastně máme. Například jsme se dozvěděli, že v jednom vagónu bylo kolikrát až 20 mužů najednou (popřípadě 10 mužů a několik zvířat – obvykle koní) a že dlouhé dny trávili například hraním karet. Ale jelikož i vše zábavné má svůj limit, vedla je touha ubránit se nudě k háčkování, šití, či malování - třeba na vagóny, což bylo ve výsledku i praktické, protože byli schopni si ten svůj vlak a vagón poznat. To štábní vagón už zvenku působil bohatě. Pan velitel se měl daleko lépe – ve vagónu určeném pouze pro něj měl nejenom svůj sekretář, ale i vlastní postel k odpočinku a také samovar. Úplný luxus. Pobavil nás i jídelníček a fotka dezinfekčního vagónu s velkým boilerem horké vody na odvšivení, umytí a celkovou pravidelnou dezinfekci všech vojáků. Poštovní vagón měl velkou úspěšnost (myslíme si, že dnešní pošta by se mohla klidně i inspirovat), podobně jako vagón, kde se telegrafovalo, komunikovalo či se zakreslovaly nové mapy. Velkou pozornost a spoustu dotazů si vyžádal obrněný vagón, vybavený samopaly a dělem, které dostřelilo až 8 km (v prvotním odhadu zaznělo 8 metrů). Také jsme se dozvěděli, že nechat si našít na uniformu kapsu stálo sice vojáky několik penízků, ale mít ji, byla maximální frajeřina (nemluvě o praktičnosti, protože být schopen dát si hodinky do kapsy, byl prostě luxus). No a ten, kdo měl cukr – tak tomu svět ležel u nohou!
Ačkoliv do legiovlaku původně počítač nepatřil, dnes je jeho nedílnou součástí především proto, že lze vyhledat záznamy o našich legionářích, což nabízí jedinečnou možnost dozvědět se něco víc o předcích každého z nás.
Legiovlak lze do 5. 11. navštívit v Praze, poté plánuje ještě několik zastávek, například Rakovník a Poděbrady. Návštěvu tohoto báječného projektu rozhodně doporučujeme a tím, že se blíží 11. 11. a s ním i Den Veteránů tak vlastně i my (a vy) přidáváme ruku k dílu na podporu takovýchto projektů.
Více informací a možnost dozvědět se, zda i vaši předci byli legionáři najdete zde: https://www.csol.cz/projekty/legiovlak/
Hladoví jsme dorazili do naší oblíbené Výtopny na Václavském náměstí, kde nám jídlo až pod nos dovezl právě vlak - ač opakovaný, tak stále fascinující a nezapomenutelný zážitek.