Jak to vidí Wilda? - beseda s autorkou E. Wright

19.06.2024

Jak to vidí Wilda? Začátek anotace knihy spisovatelky a výtvarnice Elišky Wright uvádí: "... krásný a dojemný příběh pro děti o přátelství a pochopení ..." Inspirací pro napsání pohádek v této knize byl autorce její syn Wilda, který se narodil s vývojovou poruchou komunikace a řeči, jejíž přesný název zní vývojová dysfázie.

"Děti s touto poruchou jsou v reálném životě mezi ostatními ztracené, smutné, obtížně vyjadřují své myšlenky a pocity, tudíž jsou okolím nepochopeny, samotný život je pro ně složitý. A právě Wilda je v knize hlavní postava, která se každodenně dostává do nelehkých životních situací, ať je to v obchodě, na pískovišti, anebo na návštěvě," přibližuje nám Wildův svět Eliška.

Následně jsme s autorkou a jejím maňáskem méďou Ouškem strávili další hodinu besedy povídáním o tom, zda-li by někdo z dětí chtěl psát také knihy, vyprávěním o komunikaci mezi námi. Nejvíce děti bavily hry, prostřednictvím nichž si každý mohl zakusit jaké to je žít s touto poruchou - tichá pošta, ilustrace k pohádce " O drakovi", myšlenková mapa Jak vzniká kniha a jiné. A u toho všeho jsme se stihli Elišky zeptat na spoustu otázek.

"A stane se někdy spisovatelce, že nápad nepřichází a múza není nablízku?"

"Existuje kouzelný knoflík, přes který, když pohlédneš, otevře se Ti fantazijní svět". Nakonec jsme si všichni právě takový knoflík odnesli, a budeme čekat, zda-li kouzlo zafunguje ...