Bojovka na Sřeleckém ostrově v Praze

26.09.2024

"Výletní", tak by se dal tento školní týden nazvat ... v pondělí se mužská část učitelského sboru vydala s dětmi pěšmo do Sedlčan, ve čtvrtek zase ta ženská do Prahy. Jedeme tradičně vlakem, to se nám líbí! Po cestě "obouváme kopačky" a hrajeme slovní fotbal, povídáme si, hádáme zvířata, hraje se Dáma a Člověče, nezlob se. Předpověď počasí vypadá všelijak, ale my máme pro strach uděláno a v batohách pláštěnky, tedy alespoň někteří. První zastávkou v Praze je Františkánská zahrada s fajn dětským hřištěm. Bohužel ale kapek přibývá, tak se odcházíme ukrýt do pasáže Světozor, ale vůbec nám to nevadí, protože zdejší zmrzlina je vlastně výbornou alternativou. Olizujeme se až za ušima, a protože máme bystré žáčky, zmrzlinolízání je velice výhodné – děti totiž objevily akci "1+1 zdarma", takže utváří dvojice a velice výhodně nakupují. Matematika a kombinatorika v praxi.

A teď hurá k hlavní části našeho pražského programu – bojovce na Střeleckém ostrově! Cestou tam se zastavíme u Kafkovy otočné hlavy a okukujume i spitfiry s motýlími křídly na obchodním domu Máj. Obé z dílny výtvarníka Davida Černého. Mineme Topičův dům, secesní stavbu Pojišťovny Praha, Národní divadlo a už jsme na mostu Legií a po schodišti sbíháme na Střelecký ostrov. Tam nás již očekává paní z agentury Praha hravě. Je nazbrojená množstvím zajímavostí o Praze, a hlavně má tašku plnou drahokamů a zlaťáků! Děti se rozdělují do čtyř družstev, volí si kapitány a pouští se do boje o poklad ukrytý v tašce. Kolik bylo původních měst pražských a jak se jmenovala? Ve které písničce se zpívá o mostu? Kam až o povodních v roce 2002 doplavala (zcela neporušená) obří dřevěná židle od Sovových mlýnů? Můžeme na Střeleckém ostrově potkat nutrie? A můžeme v okolí spatřit hejno tučňáků žlutých? Jak je vysoká Petřínská rozhledna a jak její starší a větší sestra v Paříži? Víte, čemu se říká "světlušky"? (a rozhodně tím nemyslíme ty světélkující mušky … ) Na to a spoustu dalších a dalších otázek už my všichni z chlumecké školy po dnešku známe odpověď.

Bojovka je dohraná, sladké odměny rozdány ... ještě společná fotografie a ... co je to za zvuky? Aha, to bude kručení v našich břichách. Formujeme se tedy do "štrúdlu" a odebíráme se do Jídelny Světozor, kde na nás čekal, soudě dle po jídle vypucovaných talířů, výborný oběd. A protože se čas již nachyluje, směřujeme přes Václavské náměstí na Hlavní nádraží a odtud rychlíkem a posléze lokálkou do Sedlčan. Po cestě vidíme na oknech vlaku kapky deště, ale to už nám vůbec nevadí. Jsme plni dojmů a nových poznatků, a myslím, že můžu napsat, že se výlet vydařil! Někteří ho totiž hodnotili na deset bodů z deseti!