Bezpečný Den

21.06.2024

Další společný čas, který nás tentokráte čeká, strávíme v Sedlčanech na Mrskošovně. Spolu s dalšími školami z regionu se účastníme akce s názvem "Bezpečný den". Jedná se o přehlídku všech možných i nemožných složek integrovaného záchranného systému – hasičů, zdravotnické záchranné služby, policie, ale i vojenské policie, celní správy, vězeňské služby

Do Sedlčan přijíždíme autobusem s hodinovým náskokem, a tento čas vyplníme hraním si na dětském a workoutovém hřišti. Protahování, prolézání, skákání, posilování,…to vše testujeme. Po chvíli je ale čas na to uchýlit se do stínu, osvěžit se, posilnit svačinkou a vydat se na obchůzku jednotlivých stanovišť. Jako první začínáme u Českého červeného kříže, odkud řada našich žáků odchází s nepěknými krvavými šrámy…ale naštěstí se jen nepěkně tváří, a i když vypadají velice věrohodně, vůbec nebolí, protože jsou vyrobeny pomocí mouky, oleje, vody, soli, kyseliny citronové a červené barvy…tedy pokud jsem si recept správně zapamatovala. Poté shlédneme ukázku psovodů a jejich čtyřnohých svěřenců při vyhledávání a značkování vzorků a práci pražské jízdní policie. Moc se těšíme na ukázku zásahové jednotky, neboť na černě oděné muže v kuklách pokukujeme celou dobu…bohužel se ale musíme, ještě před tím než samotná ukázka začne, odebrat zpět na autobus. Alespoň stihneme ještě nakouknout pod pracovní pokličku celní správě - pohladíme si vycpaného bobra, potěžkáme sloní kel, prohlídneme si "fejkové" čili padělané výrobky hlavně sportovního oblečení, hodinek, hraček, kosmetiky…to vše se totiž podařilo celní správě v posledních letech zabavit. Velký úspěch, hlavně u klučičí části naší družiny, sklidí stánek vojenské policie. Tady je totiž možné vyzkoušet si neprůstřelnou vestu a helmu, vzít do ruky různé zbraně…kluci jsou u vytržení… A věděli jste, že kompletně vystrojený vojenský policista na sobě nese kolem 50 kg? a to má "jen" vestu, helmu, opasek s různými vychytávkami, náboje a zbraň... Pak už jen neméně zajímavá krátká zastávka u stánku vězeňské služby a pádíme na autobus. I když by bylo ještě na co se dívat, jsme vlastně docela rádi, protože intenzivní sluníčko a únava z předchozích dní vykonaly své. Za rok se sem ale určitě znovu rádi vrátíme, to nám věřte!